Cestovatelský deník – Island

Příroda tady je modlitbou. Moment, který nás svádí uvěřit, že skutečně žijeme, vidíme, cítíme… že skutečně jsme.

Téměř polární krajině největšího vulkanického ostrova na světě dominuje láva a vodní bohatství. Flóra a fauna s enormní různorodostí mi v první chvíli byly stejně cizí jako místní jazyk, zvyky či gastronomie. Musím přiznat, že i tváře Islanďanů a zdejší móda jsou celkem vzdálené ideálům naší konvenční představy o kráse. Možná to všechno nějak přispívá k tomu, že se Islanďané dožívají téměř nejvyššího věku na světě. V roce 2007 prošel Island hlubokou finanční krizí a rok nato byl platebně neschopný. Bankovní sektor byl zestátněn a země se z krize velmi rychle vzpamatovala.

Dnes má Island jeden z nejvyšších příjmů na hlavu. Fenoménem je tady i počasí – mění se každých pár minut. Během krátké doby zažijeme jaro, léto, podzim i zimu. Ta nestálost počasí je tou jedinou jistotou, kterou máme… A memento mori je zde blíž než kdekoli jinde.

1. Blue Lagoon
Bláa Lónið je jedním z nejznámějších a nejčastěji navštěvovaných míst na Islandu. V lávovém údolí nedaleko Reykjavíku vyvěrají termální prameny z hloubky dvou tisíc metrů. Od roku 1999 jsou zde jedinečné geotermální lázně plněné ze dvou třetin slanou a z jedné třetiny sladkou vodou o teplotě 36–40 stupňů. Dodnes tento přírodní fenomén udivuje svým samočistícím ekosystémem, kdy stovky mikroorganismů a minerálů bez jakéhokoli přídavku chloru či jiné chemie ponechávají vodu nejen čistou, ale i léčivou. Natřete si tvář bílým bahnem a za chvíli skutečně omládnete. A nejen to. Voda má prokazatelně léčivé účinky i pro různé typy kožních nemocí. Místní Blue Lagoon Clinic navštěvují pacienti z celého světa. Zajímavá je i celá historie vzniku. Když v polovině 70. let stavěli tamní geotermální elektrárnu, při jednom z vrtů začala vyvěrat i voda, která obsahovala velké množství křemíku – pro elektrárnu nepoužitelná. Nechali ji volně vytéci do okolní krajiny a dělníci ze stavby se do ní chodili koupat. Jeden z nich pak krátce na to svému lékaři referoval, jak se značně vylepšila jeho nemocná pokožka. Trvalo pár let a tento lékař je dnes zakladatelem a spolumajitelem celé Modré laguny i Kliniky.

island-cestování-blue-lagoon

2. Zpěvačka Björk
Nejznámější a nejprogresivnější osobnost Islandu. Tato nekonvenční umělkyně – skladatelka, herečka a především zpěvačka – prodala doposud přes 20 milionů desek. V roce 2004 zpívala na zahájení olympijských her v Aténách, po tsunami v Asii věnovala celý výtěžek z nové desky organizaci UNICEF. Po finančním krachu Islandu založila se společností Audur Capital fond se sbírkou na záchranu hospodářství její země. V říjnu 2011 vydala své doposud nejznámější album Biophilia, které tvoří multimediální potpourri z aplikací, instalací, live-shows, speciálních nástrojů a 3D animací. To vše dokresleno kostýmy a maskami. V roce 2015 ji Metropolitan Musem of Modern Art v New Yorku jako první popové hudebnici na světě dalo prostor pro vlastní retrospektivní výstavu. Po osmi letech přemlouvání při otevření řekla: „Stále pochybuji, zda skutečně patřím do uměleckého světa… mojí hlavní snahou je žít nezávisle.“ Její hudba a performance se nemusejí líbit všem, ale jestli někdo do uměleckého světa patří, je to právě Björk.

3. Bioeffect EGF Serum
Nejen zpěvačka Björk věří jeho účinkům, ale i v pařížském concept storu Colette bylo sérum během týdne vyprodané. Je to zřejmě největší islandský exportní hit. V séru se nacházejí buněčné aktivátory, které urychlují obnovu buněk, a tím zpomalují proces stárnutí. Tyto urychlovače se získávají z ječmene rostoucího v hi-tech sklenících na vulkanické pemze a objevitel tohoto principu byl odměněn Nobelovou cenou za medicínu.

4. Geotermální energie 
Islanďané byli první v Evropě, kdo se naučil využívat horko z vulkanické země. Síly z přírody jim dnes zajišťují možnost přežít – a zdá se, že tento vnitřní oheň nikdy nevyhasne. Island leží přesně tam, kde se potkává americké a evropské kontinentální plateau. Každý rok se tak ostrov rozděluje o dva centimetry, a z tohoto neklidu vyvěrá ta bublající, hořící či párová masa. Horkou vodu a páru využívají nejen pro svícení, topení a ohřev vody, ale také k vyhřívání chodníků na pěších zónách. A nesmím zapomenout na koupaliště. Jen málo vesnic má hospodu, ale venkovní termální koupele má každá vesnice. To je hlavní místo setkávání, kde lidé často hodiny vysedávají s pivem v ruce v horké vodě a proberou vše, co jim leží na srdci. Cestou na letiště přemýšlím, proč se tady cítím tak klidná a svobodná. Syn v tom okamžiku řekne: „Mami, víš, co se mi tu líbí nejvíc? Že všude, kam se podívám, vidím tak daleko…“ Ano. Ta nekonečná dálka je osvobozením nejen pro oko, ale i pro duši. Duše nezná hranic… jen my lidé ji stále více uvězňujeme.

islad-cestování

Text Danuše Siering pro Pařížská magazín

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

  • Chalva patří k nejstarším orientálním cukrovinkám 💭 Už jste ji zkoušeli? U nás na webu na ni teď najdete recept ♥️ #recipes #sweet #ayurveda #chalva #seeds #sesam #sunflowerseed #nuts #raisins #baking #ayurvedalifestyle #ayurvediccooking #ayurvedafood #orientalfood #sweets #treatyoself
  • Jednoduchá krása přírody 💙 
#sunset #natute #winter #beautiful #sunny #harmony #walks #lake #naturelovers #sky #wintercolors #ayurveda #ayurvedalifestyle #calming #czechrepublic
  • Čím zelenější, tím lepší 🥗💚 #wednesdaylunch #ayurveda #food #veggie #gogreen #vegetables #ayurvedalifestyle #lunchtime #avocado #salad #coffee #foodtips #fresh #energy #positive #detox #harmony #balance
  • Pancha Karma, starodávné učení vycházející z principu ájurvédy 🌱Článek s podrobnostmi najdete na webu 🙏🏼
#ayurveda #panchakarma #india #balance #indianmedicine #ayurvedalifestyle #harmony #wellness #psychology #energy #magic
  • Důležité je dobře začít 🙌🏼☀️
#breakfast #goji #healthy #ayurveda #gojipower #superfoods #bowl #morning #start #winter #ayurvedalifestyle #mindset #breakfastideas

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookie.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.