Léčení přírodou

Klinika na okraji Berlína dokazuje, že moderní léčebné umění nabízí mnohem více než pilulky a přístroje.

Jsou hvězdami této kliniky, již tisíce let známými pomocníky, kteří nyní slaví svůj návrat. Přesto své vystoupení pokazí. Ty potvůrky se prostě nechtějí zakousnout.

Pijavice se totiž nerozhodně plazí po ochotně nabízeném koleni. Vlní se nahoru dolů, svíjí se. Měla by se svými drobnými zoubky zakousnout do kůže pacientky, napojit se na cévu – a způsobit přírodní zázrak. Látky, které pijavice vylučuje při sání, dokážou tlumit bolest při artróze či zastavit zánět.

„Možná je jim dnes příliš horko?“ hádá muž, jenž svými studiemi dokázal, jak může být přikládání pijavic prospěšné. Andreas Michalsen, profesor klinické přírodní medicíny v berlínské Charité a primář nemocnice Immanuel Krankenhaus u jezera Kleiner Wannsee, loví ze sklenice plné pijavek lékařských další exemplář. Prsty chráněnými gumovou rukavicí sáhne po tvoru, který sebou mrská nejčileji. Ale ani ten zjevně nemá chuť.

 

immanuel-krankenhaus-berlin-naturheilkunde-berlin-pressebilder-portraits-prof-dr-med-andreas-michalsen

 

„Tak to s živými tvory chodí,“ povzdychne si Michalsen. „S injekční stříkačkou by to bylo hned.“

Tak to ostatně chodí i s přírodní medicínou. Je skutečně spojena s přírodou a jako taková často vyžaduje trpělivost – jak od pacientů, tak od lékařů. Právě trpělivost je to, co by si mnoho lidí přálo v provozu klinik a ambulancí nalézt. A Andreas Michalsen (56) tam takovou trpělivost vnáší.

Štíhlý muž s přátelskýma očima za brýlemi bez obrouček, v modré polo košili a džínách pod bílým pláštěm je v současné době v Německu nejpopulárnějším vyslancem lékařství nabízejícího více než pilulky a přístroje.

Vidět celého člověka

Doktor Michalsen je autorem knihy „Léčit silou přírody“, která se již 13 týdnů drží na vrcholu žebříčku nejprodávanějších knih. Popisuje v ní, jak na své klinice na jihozápadě Berlína praktikuje „moderní přírodní léčbu“. Chce zde ukázat, že medicínu lze dělat i jinak – s osobním přístupem, vlídně a také radostně. Že lékaři vidí celého člověka, a nikoli jeho jednotlivé orgány. Že se nezaměřují na nemoc, nýbrž na zdraví.

 

Budova nemocnice Immanuel Krankenhaus je nenápadná, je to malý lůžkový pavilon z 80. let s prošlapaným linoleem a balkony obloženými hnědým plechem.

 

Ale v této nemocnici nejsou cítit pouze dezinfekční prostředky, voní zde také čaj a bylinky, myrha a kardamom. Vedle lékařů a sester zde pracují instruktoři čchi-kung a arteterapeuti, na dveřích si můžete přečíst cedulky jako „Psychosomatická terapeutka“ nebo „Ajurvédská výživová terapie“. Pacienti a pacientky nemají ležet na lůžku, ale mají se co nejvíce hýbat. Michalsen je chce „mobilizovat“.

 

Immanuel-Diakonie-Berlin-Standort-Wannsee-Luftbild

 

Zatočit s vadným držením těla

Začíná se ranní rozcvičkou. V osm hodin se na terase v parku sejde osmnáct žen a dva muži, kteří se řídí pokyny fyzioterapeutky. Kolébají se v kolenou, lokty opisují kruhy ve vzduchu. Cvičení je má vytáhnout ze strnulosti a úlevových pozic, přitom vše probíhá pozitivně a téměř tanečně. Ve starém dubu nad nimi prozpěvuje budníček.

Se žlutými látkovými taškami přes rameno se pak pacienti vydávají do dalšího dne. Na taškách je nápis „Z lásky k životu“. Každý si v nich nese svůj rozvrh hodin sestavený na míru se zaměřením na individuální obtíže, jímž se pevně strukturovaný den řídí od rána do večera. Někdy je na programu skupinové sezení, manuální terapie a parafinová koupel, jindy zase psychosomatický skupinový pohovor, diadynamický proud a dechová terapie. Na zdraví se tu musí pilně pracovat.

Na vizitu v deset hodin nepřicházejí lékaři k lůžku pacientů, nýbrž pacienti do ordinace lékaře. Lékař jedná s pacientem jako se sobě rovným, rozhovor neposlouchá pacient na sousedním lůžku. Michalsen každého osobně pozve do ordinace, potřese mu rukou a nabídne židli.

Michalsen a jeho kolegové naslouchají příběhům pacientů o jejich komplexních obtížích a letitých léčebných odysejích. Klouby zasáhlo revma. Střeva postihl zánět. Migréna, vysoký tlak, lupénka, obezita a cukrovka zatěžují tělo i duši. Různé projevy fibromyalgie napadají svaly. Většinou se dostaví více onemocnění najednou. Často jsou bolesti trvalé. Vedlejší a nezvladatelné vzájemné účinky příliš mnoha léčiv špatnou situaci ještě zhoršují.

Nabídka v duchu doby: Roste touha po vlídné medicíně

Někteří pacienti si s sebou přinášejí lístečky, aby na žádnou bolest nezapomněli. Jedna žena říká: „U mě je všechno spojené.“ Druhá si stěžuje: „Cítím se jako chycená v kleci svého těla.“

Michalsen přisune svou židli blíže k pacientce a ptá se: „Co vás trápí nejvíc?“ Ptá se na stres a deprese, na spánek a zažívání. Říká: „Nesete si toho s sebou hodně. Musíme to roztřídit, nesmíme nic riskovat.“

Společně s kolegy volí z bohatého arzenálu přírodní léčby vhodné terapie.

Mezi ně patří „vývodné postupy“ jako přikládání pijavic nebo znovuobjevené techniky pouštění žilou a baňkování. Silné teplotní stimuly mají probudit síly nemocného těla: lehátko vytápěné infračervenými paprsky navodí v těle stav horečky, ledová komora zase stimuluje při teplotě minus 110 stupňů Celsia. Používají se rostlinná léčiva. Například indický šafrán, také zvaný kurkuma, dokáže tlumit záněty v kloubech. „Dvě čajové lžičky denně,“ doporučuje Michalsen. „Ale s pepřem, jinak projde tělem.“

V nemocnici Immanuel Krankenhaus chtějí posilovat tělo a zároveň zklidnit ducha. Léčení těla a duše má povzbudit vlastní ozdravné síly organismu. Pacienti cvičí jógu a tai-či. „Imunitní systém můžeme posilovat také tím, že se uvolníme,“ vysvětluje primář dámě se syndromem podrážděného tračníku. „Choďte na příjemné procházky. Les je také lék.“

 

Půst je nejsilnější zbraň

Michalsenovou nejsilnější a nejuniverzálnější zbraní je však půst. U mnoha pacientů s diabetem, artrózou a vysokým tlakem odstartuje zdravotní revoluci již to, že se na týden téměř vzdají potravy. Poskytne jim to impulz pro nový, lehčí život. „Půst je jako kladivo,“ říká lékař, „je to neuvěřitelná zkušenost.“

Lékaři praktikující přírodní léčbu koncipují u Wannsee schéma léčby „multimodálně“. Používají mnoho různých forem terapií, které se navzájem přesahují a společně se posilují.

Úspěch se počítá. Na nástěnce před kanceláří primáře visí výzkumné práce jeho týmu, publikované v renomovaných odborných časopisech, které dokládají účinnost jejich metod. Například účinnost masáží proti bolestem zad, půstu při léčbě cukrovky nebo vliv jógy na vysoký krevní tlak.

Důkazy jsou mostem, kterým Michalsen překonává dávné příkopy mezi přírodní a konvenční medicínou.

Mnoho konvenčně zaměřených kolegů se jeho léčebnému umění posmívalo jako lázeňskému fušování a diletantství s domácími prostředky. Od té doby, co Michalsen a další zástupci jeho oboru předkládají vědecké důkazy, kritika utichá. Dnes se svými přednáškami sklízí potlesk vestoje i na kongresech klasických revmatologů.

V Michalsenově knihovně stojí vedle sebe německý rejstřík léčiv (tzv. „Rote Liste“) a učebnice fytofarmakologie. Vedle tabulek výživových hodnot se nacházejí díla s tituly jako Léčba pomocí duše. O skříň se spisy je opřen portrét Sebastiana Kneippa, průkopníka vodoléčby. Z plakátu na stěně se usmívá Buddha. Lékař pracuje vestoje u pultu, „protože důkazy o neprospěšnosti sezení hovoří zcela jasně“.

Michalsen nenazývá svou léčbu alternativní, nýbrž komplementární. Nechce nahrazovat, nýbrž doplňovat. Chválí konvenční medicínu, především tam, kde v akutních případech zachraňuje životy, chce ji ale modifikovat a obohatit, především tam, kde lidé trpí chronickými obtížemi.

Jako syn lékaře vyznávajícího Kneippovu metodu z obce Bad Waldsee u Ravensburgu vyrůstal Michalsen se studenými vodními proudy. Než se sám upsal medicíně, studoval ekonomii a filosofii. Osm let pracoval na jednotkách intenzivní péče a na kardiologii. Potom se na lázeňské klinice v Bad Elster a na klinikách Essen-Mitte připojil k průkopníkům vědecky podložené přírodní léčby. Období, kdy také sám pro sebe objevil, jak léčebný a prospěšný může být soulad zdravé výživy, pohybu a uvolnění, popisuje jako euforické.

Michalsen sám praktikuje, co káže. Poslední „bratwurst“ si dopřál před jedenácti lety a poslední cigaretu a poslední skleničku alkoholu před deseti lety. Již osm let medituje.

Žije jako svatý, co si užívá života, a cítí, že „rezonuje s duchem doby“. Stravuje se téměř jako vegan, a to také proto, že „hledí i na budoucnost planety“ a produkci vajec, mléka a ryb považuje za málo udržitelnou. Michalsen přitom nechce být apoštolem zdraví. Dogmatismu se brání.

Někteří z jeho pacientů mají strach z každého léčiva, které není na rostlinné bázi. Těm pomáhá také: tím, že je smiřuje s výdobytky farmakologie a své požehnání uděluje například velice účinnému léku na revma Methotrexatu. Most mezi přírodní medicínou a konvenční medicínou vede oběma směry.

U postního stolu v jídelně kliniky se sešly dámy, které se nechaly přijmout do nemocnice Immanuel Krankenhaus s velkými nadějemi. Na jedno z šedesáti lůžek na oddělení přírodní léčby čekaly tři až šest měsíců. Jejich pobyt v nemocnici trvá dva týdny.

Pacientky mají před sebou talíř se slabým vývarem nebo sklenici mrkvové šťávy. Svou porci užívají čajovou lžičkou, protože jídlo díky tomu trvá déle, než kdyby jedly polévkovou lžící. Jako koření je povolena pouze nasekaná petrželka.

 

Hrdost a euforie

„Považuji to tady za dar,“ říká jedna z dam. „Člověk sám sebe vnímá jinak.“ Druhá jásá: „Moje ztuhlost po ránu téměř zmizela. Je to skvělé!“ Třetí se diví: „Myslela jsem, že je to jen něco pro horních deset tisíc.“

Pyšně a téměř euforicky popisují, jak je pro ně snadné se postit, jak báječně působí ledová komora nebo zelné zábaly. Říkají: „Máme se tu moc dobře.“ Ale kladou si také otázku: „Ale jak má člověk pokračovat doma? Jak to všechno zvládnout, až zase začneme chodit do práce?“

Přírodní medicína propaguje sebeléčbu. A ta klade na pacienty vysoké nároky. Činí je odpovědnými za vlastní zdraví. „Vracíme pacientům jejich autonomii,“ vysvětluje primář Andreas Michalsen.

Mnoha nemocným přírodní léčba doporučuje, aby radikálně změnili svůj životní styl. Aby z masa a cukru přešli na zeleninu, ovoce, byliny a ořechy. Aby jedli pomalu a důkladně žvýkali. Sportovali. Jinak dýchali. Aby věnovali svému tělu a okolí dosud neobvyklou pozornost. Aby se prostě nespoléhali pouze na působení léků nebo operace. Může to být zpočátku namáhavé, ale nakonec to člověku může přinášet radost a požitek.

 

V chrámu uzdravení

Svůj koncept terapeuti nazývají „salutogeneze“, tedy nabytí zdraví, uzdravení. Na ambulantní klinice, kam přicházejí pacienti s méně závažnými onemocněními jednou týdně na sedm hodin na léčbu a konzultace, k tomu na nástěnce visí obrázek „chrámu uzdravení“. K jeho pilířům patří rovněž pohyb, strava a meditace. Terapeuti věnují mnoho času a lásky tomu, aby své žáky duchovně posílili a motivovali pro jejich nový, zdravější život.

V místnosti, kde se pacientům aplikují pijavice, jsou zatažené závěsy. Lékaři a pacienti mluví jen potichu. Ze sousední budovy, z ambulance přírodní léčby, přichází zdravotní sestra se specializací na ajurvédu. Kolegové ji nazývají „zaříkávačka pijavic“, protože má pro tyto senzibilní tvory zvláštní cit. Tentokrát to vyjde.

 

„Kouše, a pořádně!“ zajásá dáma, která nastavuje pijavicím svůj artritický palec. Pocit je prý podobný jako při popálení kopřivou.

 

Tvorečci teď budou sát krev až dvě hodiny, pak se nasytí a odpadnou, aby se potom mohli vrátit k chovateli – do rybníka milosti pro použité pijavky lékařské. Ošetření čtyřmi až osmi pijavkami stojí pacienta 120 eur. Zdravotní pojišťovny zatím tuto léčbu nehradí. Ale Andreas Michalsen na tom pracuje. I v tom projevuje trpělivost.

 

 

Text Bernhard Borgeest | Foto Benjamin Zibner

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.